Click "Enter" to submit the form.

blank

Sunumda duraklama etkisi

Harvard Business Review’a göre, iyi yerleştirilmiş duraklamalar üç şekilde yardımcı olabilir: Düşüncelerinizi toplamak, sinirlerinizi yatıştırmak ve gerilim oluşturmak. İyi eğitimli bir konuşmacı, yüzü kızaran bir sunucuyu, ormanın kralına dönüştürmek için bu duraklamaların herhangi birini veya tümünü kullanabilir.

Beş Saniye Kuralı

blank

Beş saniye bir konuşmacı için sonsuzmuş gibi görünebilir; ancak, bir kitle hatasız beş saniyelik bir duraklamaya izin verir. Kitleniz size teşekkür edecek ve “ımm” veya “şey” demek yerine kendinize birçok dolgu kelimesi ile kurtaracaksınız, sadece duraklama gücünden yararlanacak ve düşüncelerinizdeki yerinizi tespit edeceksiniz. Bu, bir sunuma ayrıntılandırma ekler ve kontrolü gösterir.

Derin Bir Nefes Alın

Büyük konuşmanızdan önce ve hatta sırasında derin bir nefes almak bu sinirleri yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Sessiz, pürüzsüz derin nefes sanatında ustalaşabilirseniz, kendinizi tehlikede bulduğunuzda sunumunuza örtebilirsiniz. Kısa, duyulamaz, ince bir nefes, kolunuzu yukarı kaldırmak için çok değerli bir araçtır. Kendinize izin verdiğiniz ekstra oksijen, performansınıza hayat verir.

Sessizliğin Stratejisi

blank

Anlaşıldığı gibi, duraklamalar sadece dolgu kelimelerine yaslanmaktan kurtulmak için değildir. Ayrıca güçlü bir yardım olarak stratejik olarak adresinize yerleştirilebilir. Doğru yapıldığında, duraklamanın gücü mesajınızın göze batmasına ve kitlenizin dikkatini çekmesine yardımcı olabilir. Konuşmanızın kötü gidişatını kırabilir ve dinleyicilerinizi yeniden meşgul edebilir. Bir dahaki sefere kitlenizi koltuklarının kenarında tutmak için söyleyeceğiniz önemli bir şey olduğunda bir veya iki duraklama oluşturmayı deneyin.

Leave a Comment.